Preparaty do pielęgnacji okolic oczu

Preparaty do pielęgnacji okolic oczu
Spis treści
  1. Krem pod oczy a wiek
  2. Składniki kremów pod oczy
  3. Kremy pod oczy z filtrami
Ponieważ okolice oczu są tak wrażliwe i delikatne, stale narażone na działanie czynników zewnętrznych, poza tym łatwo ulegają przesuszeniom i podrażnieniom, ze względu na brak podściółki tłuszczowej, a co za tym idzie to tutaj właśnie najwcześniej pojawiają się oznaki starzenia, dlatego też pierwszy krem pod oczy powinien znaleźć się na toaletce każdej kobiety najpóźniej w wieku 25 lat, a jeszcze lepiej zacząć stosować lekkie preparaty już od 20 roku życia. Taka zapobiegawczość na pewno przyniesie efekty w późniejszym czasie. Kobiety zwykle zbyt późno sięgają po preparaty pod oczy. To błąd, gdyż dużo skuteczniejsze jest zapobieganie zmarszczkom w młodym wieku, żaden bowiem krem nie usunie już powstałych głębokich zmarszczek, to tak jak w przypadku wielu sytuacji, z którymi spotykamy się w życiu, zawsze łatwiej jest zapobiegać, niż potem radzić sobie ze skutkami. Oczywiście nawet jeśli nie sięgnęłyśmy po kremy pod oczy w wieku dwudziestu paru lat, to nie znaczy, że jest już za późno. Każdy czas jest dobry, kremy te co prawda nie usuną całkowicie powstałych już zniszczeń, ale na pewno pomogą poprawić stan często przesuszonej i odwodnionej skóry, wygładzą zmarszczki powierzchniowe, nieco rozjaśnią i naprężą zwiotczały naskórek. W przypadku sińców pod oczami, zwłaszcza wynikających ze skłonności genetycznych, kremy co prawda ich nie zlikwidują, ale sucha skóra z podkówkami wygląda jeszcze ciemniej, aniżeli dobrze nawilżona, dzięki zastosowaniu odpowiedniego preparatu.

Zauważyłam, że wśród niektórych kobiet istnieje pogląd, iż specjalne preparaty pielęgnujące okolice oczu są przeznaczone tylko dla kobiet starszych, myślę, że wynika to z tego, że dla kobiet tych rozpoczęcie stosowania kremu pod oczy jest jak gdyby równoznaczne z przyznaniem się do pojawienia pierwszych zmarszczek i rozpoczęcia procesu starzenia. Poglądy takie są zupełnie bezpodstawne. Proces starzenia się, to coś całkiem naturalnego, nie można go uniknąć, ale można nieco opóźnić, poprzez odpowiedni tryb życia oraz pięlęgnację. Nie trzeba się też bać, że młoda skóra "uzależni się" i "rozleniwi" pod wpływem wczesnego zastosowania preparatu pod oczy. Nie jest to prawdą, mija się tylko z sensem, stosowanie mocnych preparatów, zawierających np. fitoestrogeny, substancje poprawiające elastyczność i napięcie skóry przez młode osoby. Składniki te w przypadku młodej, jędrnej skóry są zbędne i po prostu nie zostaną wykorzystane, a w niektórych przypadkach mogą również przyczynić się do podrażnienia delikatnych okolic oczu. Tak więc, osobiście zachęcam do sięgania zapobiegawczo po pierwsze kremy i żele pod oczy stanowczo przed 25 rokiem życia, zanim pierwsze zmarszczki staną się widoczne.

Trzeba mieć jednocześnie świadomość, że kosmetyki to nie wszystko, nawet najdroższy krem (co tak na marginesie, nie znaczy najlepszy) nie pomoże osobie, która pali, źle się odżywia i często opala lub korzysta z solarium, poza tym, proces starzenia się jest w pewnym stopniu uzależniony od naszych genów. U każdej z nas proces ten przebiega inaczej, każda z nas jest inna, dlatego tak często okazuje się (co już na pewno większość z was dobrze wie), że preparat zachwalany przez koleżankę, nie koniecznie musi być dobry dla nas. Reakcji skóry na dany kosmetyk nie da się niestety przewidzieć, dlatego tak ważne jest korzystanie z próbek przed zakupem, a nie poleganie tylko na opinii innych. W przypadku wrażliwej, skłonnej do podrażnień skóry lepiej jest stosować kremy lub żele pozbawione substancji zapachowych i koloryzantów. Ze względu na higienę i możliwość zanieczyszczenia zawartości kremu, bezpieczniejsze są preparaty w tubkach, często zakończonych wąską szyjką lub w opakowaniach z dozownikiem, aniżeli w słoiczkach. W przypadku kremów w słoiczkach, higieniczniej jest stosować szpatułkę. Powinny na to zwracać uwagę zwłaszcza osoby z wrażliwą skórą wokół oczu.

Krem pod oczy a wiek

Wiem, że głównym problemem wielu kobiet przy doborze preparatu pod oczy jest sprawa wieku. Obawiamy się, czy nie jesteśmy zbyt młode lub zbyt dojrzałe, aby móc stosować taki czy inny krem. Często też przekraczając wiek trzydziestu lat, bez względu na stan skóry, uznajemy, że musimy zacząć stosować mocniejszy preparat. Ciężko jest klasyfikować kosmetyki tylko pod względem wieku, powinno się je raczej dobierać w zależności od potrzeb i stanu naszej skóry. Czasem silne kuracje regenerujące potrzebne są również trzydziestolatkom, nie tylko kobietom po pięćdziesiątce. I odwrotnie, zdarza się, że dla kobiety powyżej 40 roku życia, która chroniła skórę przez słońcem, nie paliła i prowadziła zdrowy tryb życia, do pielęgnacji okolic oczu wystarczy zupełnie krem przeznaczony dla trzydziestolatek. Potrzeby naszej skóry zmieniają się nie tylko z wiekiem, ale zależą również od pory roku, gry hormonów, miejsca i warunków pracy, gdzie codziennie spędzamy wiele godzin np. pracując w klimatyzowanych pomieszczeniach i spędzając wiele godzin przed komputerem, nawet młoda dziewczyna może mieć problemy ze skórą wokół oczu. Ekran komputera męczy nie tylko wzrok, ale także przyspiesza powstawanie zmarszczek. Kiedy gałka oczna jest unieruchomiona, bo wpatrzona przez kilka godzin w monitor, w naczynkach włosowatych spowalnia się przepływ krwi, a to z kolei powoduje słabsze dotlenienie i odżywienie skóry wokół oczu.

Oprócz kremów pod oczy, można także spotkać inne formy preparatów przeznaczonych do pielęgnacji tych delikatnych okolic tarzy:

  • Kapsułki do pielęgnacji okolic oczu
    Są one lekarstwem dla przesuszonej skóry powiek, w którą kremy "wsiąkają" natychmiast, nie przynosząc ukojenia. Mają postać olejku bogatego w ceramidy uszczelniające naskórek oraz substancje o charakterze tłuszczowym, a także wyciągi roślinne. Są silnie działającym preparatem, nie są więc tolerowane przez każdą skórę. Polecane są jako kuracja dla osób w każdym wieku mających problemy z bardzo suchą skórą wokół oczu.
  • Maski pod oczy
    Są silniejsze i szybciej działające niż kremy. Używa się je raz lub dwa razy w tygodniu, mogą z nich korzystać również młode osoby. Kobiety w wieku dojrzałym mogą po nie sięgać regularnie.
  • Płatki pod oczy
    Przydatne w sytuacjach kiedy po ciężkim, męczącym dniu lub nocy mamy np. ważne wyjście czy spotkanie i chcemy by nasze oczy wyglądały nadal świeżo i wypoczęcie. Płatki bowiem potrafią niejako wygładzić bruzdy i 'kurze łapki". Oczywiście można je także stosować jako kuracje odżywcze i rozjaśniające skórę pod oczami, niektóre z nich są pomocne w walce z sińcami. Mogą z nich korzystać zarówno młode osoby po ok. 25 roku życia, w zależności od stanu skóry oraz regularnie osoby w wieku dojrzałym. Przy czym młode kobiety mogą skrócić czas działania płatków na skórze, po wyczuciu lekkiego napięcia skóry, lepiej zdjąć płatki, gdyż z kolei zbyt długi czas ich zastosowania może się przyczynić do opuchlizny. Płatki naturalnie nie zastapią kremu pod oczy, ale wspomogą pielęgnację.

Składniki kremów pod oczy

W preparatach pod oczy można spotkać całą masę przeróżnych substancji. Dodatkowo, każda z firm stara się umieścić w swych kosmetykach coś nowego, niespotykanego, by przyciągnąć naszą uwagę. Bardzo często firmy nie podają nazw chemicznych składników, tylko określają je nowymi nazwami zastrzeżonymi tylko dla siebie, by brzmiało to jeszcze bardziej zachęcająco i ciekawie dla konsumenta. Aby nieco ułatwić, podzieliłam najczęściej spotykane składniki kremów na kilka grup.

  • Czynniki łagodzące podrażnienia, typowe w kremach pod oczy: np. bisabolol, alantoina, ekstrakt z aloesu, rumianku, zielonej herbaty, świetlika, chabru, malwy, nagietka, prowitamina B5 czyli panthenol,
  • Substancje o działaniu nawilżającym i zatrzymującym wilgoć w naskórku: np. glikozaminoglikany, kwas hialuronowy, hialuronian sodu, gliceryna, ceramidy, kolagen, elastyna, aminokwasy, proteiny, polisacharydy, wyciąg z ogórecznika, ekstrakt z alg, skwalen, esktrakt z drożdży
  • Składniki natłuszczające: np. masło Shea, oleje roślinne jak: kukurydziany, sojowy, słonecznikowy, canola, olej z pestek moreli, olejek brzoskwiniowy, cholesterol, lecytyna, olej mineralny, wosk pszczeli, olej z pestek winogron, olej z wiesiołka, z kiełków pszenicy, olej jojoba
  • Antyutleniacze walczące z wolnymi rodnikami: witaminy E, C, A, koenzym Q10, czyli ubichinon, ekstrakt z zielonej herbaty, wyciąg z otrąb ryżowych, ekstrakt z pomidora(likopen), wyciąg z miłorzębu japońskiego, ekstrakt z miąższu winogron
  • Czynniki usprawniające krążenie limfy i krwi w naczynkach włosowatych, wspomagające walkę z sińcami i opuchlizną, są to składniki typowe dla kremów pod oczy: np. kofeina, escyna, teofilina, ekstrakt z ogórka, herbaty, witamina C, wyciąg z arniki, witamina K, ekstrakt z bzu czarnego

Pozostały jeszcze składniki typu: retinol, fitoestrogeny, witamina C, ubichinon czyli koenzym Q10, z którymi to wiele osób ma problem jeśli chodzi o sprawę dopasowania do wieku. Lekkie kremy z retinolem, witaminą C, koenzymem Q10 można zacząć stosować już w ranicach 25 roku życia. Natomiast kremy z fitoestrogenami, odżywcze kremy z kompleksem wzajemnie współdziałających substancji np.koenzym Q10 + witamina C + retinol lub preparaty zawierające substancje pobudzające produkcję naturalnych składników skóry jaką jest np. aminokina, można zacząć stosować w granicach 30 roku życia.

Kremy pod oczy z filtrami

Pozostał jeszcze jeden według mnie najważniejszy składnik skutecznie chroniący przed przedwczesnym starzeniem się skóry, mam mianowicie na myśli filtry przeciwsłoneczne, odnosi się to oczywiście nie tylko do kremów pod oczy, ale również do preparatów do pielęgnacji twarzy. Niestety na naszym rynku mamy bardzo mało preparatów pod oczy, które zawierają pełny zestaw filtrów chroniących zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA.

Przeglądając oferty kosmetyków zagranicznych, można się przekonać, że te same firmy oferują różny asortyment w zależności od kraju. Każda z firm przed wejściem na nowy rynek przeprowadza rozpoznanie co to potrzeb kobiet w tym kraju. Sprawdza się na co zwracają one uwagę podczas zakupu kosmetyków, czego najczęściej używają. Wynika z tego, że większość Polek, a nawet można powiedzieć Europejek niechętnie stosuje preparaty z filtrami, a jeśli już wybiera filtry to najczęściej te o najniższych wartościach faktorów lub po prostu nie zwraca uwagi na obecność filtrów w kremie do codziennego użytku. Może jeśli zaczniemy coraz częściej podkreślać, że jednak kremy z filtrami są dla nas istotne, producenci zmienią swe zdanie na temat potrzeb rynku kosmetycznego w Polsce.

Kremów pod oczy z filtrami ogólnie nie jest zbyt dużo, a to dlatego, że producenci boją się, że filtry mogą podrażniać delikatne okolice oczu. Najczęściej dodaje się do takich preparatów łagodne filtry mineralne. Zawsze można też zastosować sposób, który polega na zastosowaniu kremów do twarzy zawierających filtry także wokół okolic oczu. Po nałożeniu właściwego kremu pod oczy, podczas nakładania kremu do twarzy bardzo ostrożnie można wykonać opuszkami palców kóleczko zaczynając wysoko, w okolicach brwi oraz niżej, niemal na brzegach kości policzkowych. Kosmetyki rozgrzewają się na skórze i kiedy mrugamy, przemieszczają bliżej gałki ocznej, jeśli nałożymy krem zbyt blisko oka, co się tyczy także kremu pod oczy, nadmiar kosmetyku może spłynąć do oczu podrażniając spojówki. Oczywiście sposób ten nie jest możliwy w przypadku każdego kremu, ponadto dla osób z wrażliwymi oczami metoda ta może się nie sprawdzić, gdyż może przyczynić się do podrażnienia. Niemniej jednak podaję ją jako jedną z możliwych opcji, w wielu przypadkach włącznie ze mną metoda ta się sprawdziła , wymaga ona jednak poeksperymentowania, każdy może bowiem inaczej reagować na dany preparat.

Ocena artykułu

4.06
z 77 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(26)
4
 
(35)
3
 
(12)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.06 z 77 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty