Porady na temat stosowania preparatów ochronnych

Porady na temat stosowania preparatów ochronnych
Spis treści
  1. Krok po kroku jak szukać skutecznego kremu ochronnego z filtrami?
  2. Ochrona na codzień
  3. Ochrona podczas opalania
W tekście tym dla ułatwienia zebrałam w podpunktach wszystkie dotychczasowe, najważniejsze informacje na temat zastosowania kremów z filtrami oraz uzupełniłam je kilkoma dodatkowymi praktycznymi wskazówkami. 

Krok po kroku jak szukać skutecznego kremu ochronnego z filtrami?

  1. Kremy pielęgnacyjne na dzień, na których brak jest jakichkolwiek wzmianek, że chronią przed promieniami słonecznymi, nie gwarantują żadnej ochrony przed słońcem.
  2. Kremy pielęgnacyjne na dzień, na których podana jest wzmianka, że chronią przed promieniami słonecznymi, ale nie jest określona dokładna wartość faktora SPF, chronią tylko w stopniu odpowiadającym wysokości nie większej niż SPF 4, nie stanowią więc skutecznej ochrony.
  3. Jeśli krem ma podaną konkretną wartość faktora SPF dla UVB oraz jednego z faktorów dla UVA, wtedy mamy pewność, że chroni także przed zakresem UVA. Możemy się ewentualnie zorientować, który typ filtrów zawiera.
  4. Jeśli krem ma podaną tylko wartość faktora SPF, wówczas sprawdzamy najpierw w opisie na opakowaniu czy nie jest tam wspomniane jaki typ filtrów krem zawiera. Często na opakowaniach jest napisane, że krem zawiera Mexoryl SX lub XL czy też Parsol 1789 lub filtry mineralne. Wówczas mamy pewność, że krem chroni także przed UVA.
  5. W przypadku kosmetyków kupowanych w USA sprawdzamy tylko nazwy podane w liście "Active Ingredients", wśród których szukamy nazw podanych w tabeli filtrów anty-UVA. Można sobie także porównać stężenia % substancji będących filtrami. Przykładowo Avobenzone w stężeniu 1 % stanowi niepełną ochronę, najniższa wartość filtrów mineralnych wynosi 1,9- 2 %.
  6. Na kosmetykach dostępnych w Europie jeśli brak jest informacji na temat rodzaju filtrów na etykiecie, wówczas musimy wczytać się w skład kosmetyku, szukając nazw chemicznych filtrów anty-UVA podanych w tabeli powyżej.
  7. W przypadku filtrów mineralnych pamiętajmy, że dwutlenek tytanu i tlenek cynku mogą pełnić także inne role w masie kosmetyku. Mianowicie mogą funkcjonować jako zagęszczacze bazy kosmetyku, pigmenty lub jako związki ułatwiające poślizg podczas nakładania preparatu. Skąd więc wiedzieć, kiedy stanowią filtry a kiedy nie?
    W przypadku kosmetyków amerykańskich sprawa jest ułatwiona, jeśli nazwa titanium dioxide - dwutlenek tytanu lub zinc oxide- tlenek cynku występuje w liście " Active Ingredients" mamy wtedy pewność, że pełni on rolę skutecznego filtru. Natomiast dla pozostałych kosmetyków zwykle sprawdza się zasada, że jeśli krem posiada określoną wartość faktora SPF i wiemy, że chroni przed UV, wówczas w wypadku, gdy dwutlenek tytanu lub tlenek cynku pełnią rolę filtrów wtedy ich nazwy powinny być wymienione w pierwszej połowie listy składników. Jeśli nie funkcjonują jako filtry to zwykle wymienione są pod koniec listy składników. Jest to tylko taka pomocna wskazówka, a nie stała reguła.
  8. Jeśli krem będzie oprócz filtrów anty-UVB zawierał tylko Benzofenony jako filtry chroniące przed UVA na przykład Oxybenzon = Benzophenone-3 to już wiadomo, że chroni on tylko w niewielkim stopniu przed UVA II i nie stanowi wystarczającej ochrony.

Ochrona na codzień

  1. Pamiętaj, że krem ochronny z filtrami trzeba używać codziennie nie tylko w okresie lata, gdy słoneczko mocno grzeje, ale przez 365 dni w roku, niezależnie od pory roku czy pogody. Latem, gdy promienie UVB są bardziej intensywne nawet czekając na autobus czy spacerując w pełnym słońcu także można sobie poparzyć skórę twarzy. Zaś promienie UVA czyhają na nas o każdej porze roku. Potrafią przenikać przez szyby i chmury, tak więc nawet w pochmurny, jesienny dzień docierają do naszej skóry. Poza tym warto także chronić się filtrami gdy nasza praca polega na wielu godzinach spędzanych przed monitorem komputera, w sztucznie oświetlanych pomieszczeniach, nawet świetlówki emitują - co prawda bardzo małe, ale zawsze jednak - dawki promieni UVA.
  2. Zwracaj uwagę czy krem zawiera także filtry anty-UVA. Na codzień wystarczające są kremy z faktorem SPF 15 ewentualnie SPF 10. Latem możesz sięgnąć po nieco wyższą ochronę w granicach SPF 20. Zaś osoby o skórze nadwrażliwej i skłonnościach do przebarwień zwłaszcza kiedy zamierzają spędzać dużą częśc dnia na zewnątrz powinny chronić się blokerami od SPF 30 i wzwyż.
  3. Nakładaj krem conajmniej 20 minut przed wyjściem z domu.
  4. Pamiętaj, że faktory się nie sumują, to znaczy jeśli przykładowo nakładamy krem o faktorze SPF 15 i podkład SPF 8, to nie znaczy, że ogólna ochrona skóry wynosi SPF 23. Owszem stosowanie dwóch produktów zawierających filtry wzmacnia skuteczność ochrony przed promieniami UV, jednak nie można dokładnie określić ostatecznej wysokości tej ochrony. Dlatego jeśli potrzebujemy ochrony o wartości SPF 30 to powinniśmy szukać produktów oferujących konkretnie taką wartość faktora. Natomiast nakładając nawet dwa produkty z filtrami traktujemy, że jesteśmy chronieni na tyle wysoko na ile wskazuje najwyższa wartość jednego z faktorów dwóch zastosowanych produktów czyli wracając do podanego przykładu będzie to ochrona odpowiadająca wartości SPF 15.
  5. Podkłady z filtrami także stanowią skuteczną ochronę, o ile nie są nakładane w minimalnych ilościach. Jeśli używasz kremu z filtrem i na to nakładasz podkład bez filtru lub też bez skutecznego filtru anty-UVA to w przypadku gdy nie wcierasz go mocno w skórę, tylko nakładasz delikatnie wklepując to krem na pewno nie traci swych zdolności ochronnych. Sam podkład, nie zawierający filtrów ze względu na obecność barwników zapewnia ochronę równą współczynnikowi SPF 3-4 czyli bardzo niską, jednak w połączeniu ze skutecznym kremem ochronnym takie wzmocnienie ochrony jest również pomocne.
  6. Jeśli nakładasz więcej niż jeden preparat na dzień, to krem z filtrami powinien być zawsze ostatnią warstwą.
  7. Podczas opalania zaleca się nakładać kremy z filtrami obficie. W codziennych warunkach, zwłaszcza dla osób o tłustej cerze nie jest możliwe. Jednak wg mnie warstewka kremu którą nakładamy zazwyczaj daje nam skuteczną ochronę, poza tym aplikując krem na twarz robimy to na pewno bardziej troskliwie niż podczas smarowania się emulsją z filtrami na całym ciele. Często też wzmacniamy krem dodatkową warstwą podkładu czy pudru. Aby być już całkowicie spokojnym kupujmy zawsze kremy o faktorze conajmniej SPF 15.
  8. Używając w ciągu dnia bibułek matujących, jeśli je tylko delikatnie przyciskamy do twarzy, nie pocierając nadmiernie to nie ma obaw, że zetrzemy krem ochronny. Uważajmy tylko na spryskiwanie twarzy wodą w sprayu, zwłaszcza jeśli używamy preparatów na bazie filtrów mineralnych.
  9. Zdarza się, że preparaty oparte tylko na czystych filtrach mineralnych o naturalnych, dużych rozmiarach cząsteczek mogą powodować zatykanie się porów skóry i w rezultacie drobne wypryski. Nie jest to regułą, ale pewną możliwością. Dotyczy to głównie preparatów zawierających większe stężenia filtrów mineralnych, zaś raczej nie zdarza się w przypadku kremów opartych zarówno na filtrach chemicznych i mineralnych lub też w przypadku preparatów z mikronizowanymi postaciami tlenków tytanu i cynku. Z tego też powodu osoby o skłonnościach do wyprysków muszą przetestować preparat zawierający tylko filtry mineralne i sprawdzić reakcję swej skóry, w razie efektu zatykania porów muszą po prostu zawsze wybierać kremy oparte na filtrach chemicznych (Mexoryl, Parsol 1789 -Avobenzone) lub tylko częściowo na filtrach mineralnych. W kremach zawierających oba rodzaje filtrów, filtry mineralne będą występować w mniejszych stężeniach i nie będą stanowić takiego problemu dla tłustej cery.
  10. Osoby, które raczej nie tolerują filtrów chemicznych nadal mogą stosować kremy ochronne, a nawet powinny, tylko muszą szukać kremów opartych zarówno na filtrach chemicznych i mineralnych, wtedy bowiem stężenie filtrów chemicznych będzie mniejsze, a jeśli i to nie wystarcza to zawsze mamy do wyboru kremy ochronne oparte wyłącznie na filtrach mineralnych. Zwykle producent zaznacza na opakowaniu, że dany krem ochronny zawiera tylko nieuczulające filtry mineralne. I jeszcze jedna ważna sprawa często winę za uczulenie nie ponoszą same filtry tylko substancje zapachowe, koloryzanty lub duża ilość konserwantów, tak więc osobom o nadwrażliwej skórze radzę szukać kremów bezzapachowych.
  11. Podczas opalania zaleca się powtarzanie nakładania kremu co kilka godzin. Ta zasada jest niepraktyczna i raczej niemożliwa do wykonania w warunkach codziennych, jednak na codzień sytuacja jest inna niż podczas typowego opalania. Po pierwsze zwykle większą częśc dnia spędzamy w pomieszczeniach, nie pocimy się tak intensywnie, nie moczymu się w wodzie, a potem nie wycieramy ciągle twarzy ręcznikiem. Tak więc warstwa kremu pozostaje raczej w nienaruszonym stanie. Jeśli chodzi o fotostabilność to ponieważ nie spędzamy kilku godzin non-stop na słońcu jest większa szansa, że filtry nie ulegają całkowitej degradacji i chronią nas nawet po wyjściu z pracy. Jeśli używamy filtrów mineralnych to są one stabilne, jedyne co nam grozi jest ich starcie, nie chodzi tu jednak o zwykłe potarcie twarzy ręką. Nakładanie w ciągu dnia dodatkowej warstwy kremu byłoby bardzo kłopotliwe, zwłaszcza, że większość kobiet nosi makijaż. Taką opcję można brać pod uwagę, jeśli spędzamy dużą częśc dnia w plenerze, na przykład podczas górskich wycieczek, wtedy kiedy nie nosimy makijażu. Można wówczas w ciągu dnia nałożyć nieco kremu na miejsca najbardziej wystawione na działanie słońca. Natomiast innym wyjściem jest poprawka makijażu w ciągu dnia za pomocą pudrów sypkich, kompaktów lub podkładów w sztyfcie zawierających filtry. Pojawia się ich coraz więcej na rynku. Trzeba pamiętać, iż na ochronie jaką oferują pudry prasowane nawet z faktorem SPF 30 nie można wyłącznie polegać. Nie mogą one stanowić samodzielnej ochrony, natomiast mogą wspomóc w ciągu dnia kremy lub podkłady z filtrami.
    W każdym razie jestem przekonana, że nawet nałożenie kremu z filtrami tylko rano daje nam większą ochronę i pewność niż gdybyśmy nie użyli żadnego kremu ochronnego. Według mnie ma to w dalszym ciągu sens i jest bardzo pomocne.
  12. Kremy z filtrem można delikatnie nanieść także w okolicach oczu. Po nałożeniu właściwego kremu pod oczy, podczas nakładania kremu do twarzy bardzo ostrożnie można wykonać opuszkami palców kóleczko zaczynając wysoko w okolicach brwi oraz niżej - niemal na brzegach kości policzkowych. Kosmetyki rozgrzewają się na skórze i kiedy mrugamy, przemieszczają bliżej gałki ocznej, jeśli nałożymy krem zbyt blisko oka, co się tyczy także kremu pod oczy, nadmiar kosmetyku może spłynąć do oczu podrażniając spojówki. Oczywiście sposób ten nie jest możliwy w przypadku każdego kremu, ponadto dla osób z wrażliwymi oczami metoda ta prawdopodobnie się nie sprawdzi, może bowiem przyczynić się do podrażnienia. Niemniej jednak podaję ją jako jedną z możliwych opcji, w wielu przypadkach włącznie ze mną metoda ta się sprawdziła , wymaga ona jednak poeksperymentowania, każdy może bowiem inaczej reagować na dany preparat.
  13. Pamietaj, że szyja i dekolt także wymagają ochrony przeciwsłonecznej, więc podczas nakładania kremu z filtrami nałóż go także na te miejsca.
  14. Po nałożeniu kremu z filtrami do twarzy wetrzyj jego pozostałość w dłonie, im także należy się ochrona. Coraz więcej firm zaczęło produkować specjalne kremy do rąk z filtrami, można także wykorzystać w tym celu emulsje ochronne do ciała.
  15. Latem, gdy wiesz, że będziesz przebywać dużą część dnia na słońcu posmaruj emulsją ochronną także ramiona, kark i uszy.
  16. Wiele spośród typowych emulsji czy kremów do opalania nadaje sie także do codziennej pielęgnacji twarzy. Domyślam się, że może wielu osobom wyda się to dość dziwne i mało przekonujące, ale to naprawdę dobry sposób i zawsze jest to opcja do wzięcia pod uwagę. Co prawda wiele z nich ma dość tłustą formułę, ale można wyszukać także coś lżejszego np. spośród mleczek Nivea, kremów La Roche-Posay czy Avene. Wiele kobiet na świecie z powodzeniem już od dawna stosuje emulsje ochronne do ciała także i do twarzy.
  17. Sprawdzaj zawsze datę ważności kremu ochronnego, ich maksymalny czas ważności to około 3 lata.
  18. Kremów z filtrami nie należy stosować na noc. Zwłaszcza tych, które mają określoną wartość faktora SPF co oznacza, że zawierają w większych ilościach substancje będące filtrami. Na noc najlepiej stosować kremy o takim właśnie przeznaczeniu lub kremy nie chroniące przed słońcem. Ja przyjmuję taką zasadę, że kremy na których podano, że chronią przed promieniowaniem UV, ale nie mają określonej wysokości faktora lub te które zawierają tzw. filtry naturalne można jeszcze stosować na noc, gdyż nawet jeśli zawierają filtry to w małych ilościach. Natomiast kremy ochronne z podanym faktorem lepiej na noc nie stosować, gdyż w nocy filtry są tylko niepotrzebnym balastem i dodatkowy obciążeniem dla skóry, która i tak jest poddawana działaniu wystarczająco dużej ilości wielu innych substancji chemicznych zawartych w kremie. Powinny na to zwracać uwagę zwłaszcza osoby o cerze nadwrażliwej, choć w zasadzie powinna tego przestrzegać każda z nas. Na noc lepiej zastosować kremy ze składnikami odżywczymi, intensywnie nawilżającymi, z kwasami, retinolem czy witaminą C - możliwości jest cała masa. Niektóre z osób, zwłaszcza kiedy już przekroczyły trzydziestkę i które muszą używać kremów o wyższych faktorach tzw. blokerów na codzień obawiają się czy krem na dzień z filtrami nie posiada zbyt ubogiej formuły,. W przypadku suchej skóry można dodatkowo nałożyć lekkie serum pod właściwy krem z filtrami, natomiast osoby o tłustej cerze lepiej, żeby nie nakładały kilku warst, bo ich cera nie lubi mieć na sobie zbyt dużo, zwłaszcza w ciągu dnia. Poza tym nawet kremy o wysokich faktorach, zawierają zwykle oprócz filtrów także antyoksydanty najczęściej witaminę E, składniki nawilżające, a obecność filtrów to naprawdę świetny składnik
  19. Kremy z filtrami można przechowywać w temperaturze pokojowej, najlepiej jednak nie w miejscach intensywnie nasłonecznionych. Łazienka jest dobrym do tego miejscem. Nie trzeba ich koniecznie przechowywać w lodówce, chyba, że temperatura w pomieszczeniu sięga do 30 stopni C. Zasada ta odnosi się do wszystkich kosmetyków. Zapasy zamkniętych, nieużywanych kremów nie trzeba koniecznie trzymać w lodówce, wystarczy w temperaturze pokojowej do 25 stopni C, w zaciemnionej szafce. Kremy otwarte, których nie mamy zamiaru zużyć od razu, można trzymać na dnie lodówki. Zaś w przypadku kremów z filtrami, otwarty krem lepiej jest zużyć od razu i nie zostawiać go sobie na później, zaś kremy nieużywane można przechowywać maksymalnie do 3 lat, bez obaw, że stracą swe właściwości ochronne.

Ochrona podczas opalania

  1. Pamiętaj, że tylko używając kremów z filtrami można się opalić w miarę bezpiecznie i trwale. Prawda jest bowiem taka, że nie istnieje coś takiego jak całkowicie bezpieczne opalanie, jedyną w 100 % bezpieczną opalenizną jest ta uzyskana za pomocą samoopalaczy.
  2. Przed okresem letnim można zacząć łykać tabletki z beta-karotenem nie zaszkodzą, gdyż beta-karoten nie obciąża wątroby, a przy okazji mogą pomóc lepiej znieść skórze pierwsze kontakty ze słońcem.
  3. Promienie UVB osłabiają układ immunologiczny, dlatego często na przykład po wyjeździe w góry czy nad morze, podczas którego często przebywaliśmy na słońcu pojawia się na ustach opryszczka czyli tzw. zimno.
  4. Unikaj plaży i opalania między godziną 11 a 15, kiedy natężenie promieniowania UVB jest największe i wzrasta zagrożenie poparzeniem skóry.
  5. Na początek zawsze wybieraj wyższe faktory, a dopiero potem możesz je stopniowo zmniejszyć, jednak nigdy nie schodź poniżej SPF 15. Jeśli chodzi o twarz to w przypadku opalania raczej radziłabym pozostać przy wyższej ochronie conajmniej SPF 20.
  6. Nawet osoby o ciemnej karnacji lub już opalone nie powinny polegać na kremach o faktorach poniżej SPF 15, a już wogóle lepiej zapomnieć o emulsjach i olejkach do opalania o SPF poniżej 10.
  7. Szukaj zawsze emulsji chroniących także przed promieniami UVA. Najskuteczniejsze będą te zawierające mieszankę różnych filtrów zarówno mineralnych i chemicznych.
  8. Wszelkie preparaty ochronne dla dzieci są także odpowiednie dla dorosłych zawierają one identyczne filtry ochronne, czasem nawet są jeszcze lepsze niż kremy ochronne dla dorosłych, gdyż oferują zazwyczaj wyższą protekcję, a poza tym najczęściej oparte są na nieuczulających filtrach mineralnych i są nieperfumowane co jest szczgólnie istotne dla alergików.
  9. Używając produkty przyśpieszające opalanie nadal stosuj na nie kremy z filtrami ochronnymi.
  10. Światło słoneczne nie wpływa na kolor opalenizny uzyskanej dzięki samoopalaczowi, poza tym taka sztuczna opalenizna zupełnie nie przeszkadza i nie hamuje naturalnego przyciemnienia skóry pod wpływem promieni słonecznych. Można spokojnie opalać się chroniąc się preparatem z filtrami będąc jednocześnie "opalonym" za pomocą samoopalacza.
  11. Nakładaj krem ochronny zawsze conajmniej 20 minut przed wyjściem na słońce, nigdy nie rób tego dopiero na plaży, a przynajmniej pamiętaj o dzieciach i chociaż w ich przypadku stosuj tą zasadę.
  12. Małe dzieci do 6 miesiąca nie powinny być wystawiane na intensywne działanie promieni słonecznych, należy unikać spacerów w godzinach najbardziej intensywnego nasłonecznienia czyli między 10-11 rano a 15 po południu oraz starać przebywać z dzieckiem jak najwięcej w cieniu a nie w pełnym słońcu. Dla małych dzieci do roczku najbezpieczniejsze są kremy oparte wyłącznie na filtrach mineralnych.
  13. Nakładaj krem obficie, nie zapominaj o najbardziej wrażliwych miejscach jak uszy, nos, usta, ramiona.
  14. Nie bój się wysokich faktorów, nawet z kremem o faktorze SPF 30 masz się szansę opalić a nie "spalić". Pamiętaj, że żaden faktor nie chroni w 100 % przed słońcem.
  15. Nie używaj resztek kremów ochronnych z zeszłego roku. Sprawdzaj zawsze przed zakupem datę ważności.
  16. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę i zaliczasz się do grupy zwiększonego ryzyka używaj zawsze blokerów i staraj się nie przebywać długo na pełnym słońcu, a raczej szukaj cienia.
  17. Promienie słoneczne ulegają odbiciu od piasku, śniegu, wody, betonu, trawy, nawet w cieniu masz szansę złapać trochę słońca.
  18. Unikaj poprzeń słonecznych jak ognia, pamiętaj, że każde poparzenie to punkt na niekorzyść. Szczególnie chroń swe dzieci, póki co od ciebie zależy ich przyszłość, każde poparzenie przed 18 rokiem życia, bardzo zwiększa ryzyko raka skóry.
  19. Jeśli lubisz spędzać dużo czasu w wodzie kupuj krem wodoodporny. Promienie słoneczne przenikają do 30 m wgłąb wody. Na głębokość 1 m. dociera jeszcze 50 % UVB i 77 % UVA.
  20. Powtarzaj nakładania kremu co ok 3 godziny jeśli spędzasz intensywnie czas na słońcu, a już zwłaszcza po każdej kąpieli, nawet jeśli używasz kremów wodoodpornych.
  21. Chroń oczy okularami słonecznymi. Wykazano, że istnieje zależność między schorzeniem oczu zwanym kataraktą lub zaćmą a nadmierną ilością promieniowania UVB. Zaćma objawia się zmętnieniem soczewki oka, co w rezultacie doprowadza do upośledzenia wzroku. Dlatego tak ważna jest ochrona oczu za pomocą okularów przeciwsłonecznych, których szkła gwarantują skuteczną ochronę przed UVB/UVA. Okulary sprzedawane powszechnie na straganach niestety takiej pełnej ochrony zwykle nie posiadają. Okulary, których szkła wyposażone są w filtry gwarantujące pełną ochronę anty-UV wiążą się zwykle z wyższym kosztem. Najpewniejszym miejscem, gdzie można dokonać ich zakupu jest zakład optyczny.
  22. Jeśli masz skórę nadwrażliwą na słońce chroń się dodatkowo białą koszulką. Im gęściejszy splot materiału tym skuteczniejsza ochrona. Aby się przekonać, sprawdź pod światło swoją koszulke, im mniej światła przepuszcza tym lepszą ochronę gwarantuje.
  23. Głowę chroń kapeluszem lub chusteczką, jest to przy okazji dobra ochrona dla twoich włosów.
  24. Po każdej kąpieli wycieraj ciało ręcznikiem nie pozwól by kropelki wody same wysychały na twojej skórze, działają one jak soczewki przyciągając więcej promieni słonecznych do twojej skóry.
  25. Opalaj się stopniowo, nie spędzaj kilku godzin pierwszego dnia na słońcu.
  26. Nie leż plackiem, najlepiej opalać się w ruchu.
  27. Najlepszą metodą w korzystaniu ze słońca jest umiar połączony z ochroną.

Ocena artykułu

4.06
z 67 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(23)
4
 
(30)
3
 
(10)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.06 z 67 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty