Badanie profilaktyczne siedemdziesięciolatki i starsze

Badanie profilaktyczne siedemdziesięciolatki i starsze
Spis treści
  1. Szczepienia ochronne
  2. Badanie okulistyczne
  3. Badanie stomatologiczne
  4. Badanie serca
  5. Badanie w kierunku raka jelita grubego i odbytnicy
  6. Badanie piersi i mammografia
  7. Badanie ginekologiczne i cytologiczne szyjki macicy
  8. Badanie słuchu
  9. Badanie gęstości kości
  10. Oględziny skóry

Szczepienia ochronne

Amerykanie szacują, że każdego roku w USA umiera około 70 tysięcy osób z powodu chorób, których można by uniknąć za pomocą szczepień prewencyjnych. Dlatego tez zalecają osobom powyżej 65-go roku życia szczepienia przeciwko tężcowi i coroczne szczepienia przeciwko grypie. Dodatkowo u osób, które cierpią z powodu chorób układu krzepnięcia oraz tych, którzy poddawania są dializie nerek zalecane są szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Badanie okulistyczne

Badanie oczu rekomendowane jest co dwa lata, a w przypadku osób cierpiących na cukrzycę co rok. Okuliści doradzają również osobom starszym jaśniejsze oświetlenie w domu, co usprawni czytanie oraz zapobiegnie wypadkom.

Badanie stomatologiczne

Utrata uzębienia z wiekiem jest zjawiskiem fizjologicznym, niemniej jednak stomatolodzy zalecają odwiedzanie ich gabinetów raz do roku. W przypadku noszenia protezy również, ponieważ powinna ona być profesjonalnie czyszczona, a także raz na jakiś czas dopasowywana, szczególnie jeśli traci się lub przybywa na wadze (wystarczy różnica wagi wielkości 5 kg).

Badanie serca

Ryzyko wystąpienia zawału serca zwiększa się u obu płci z wiekiem, przy czym u kobiet rośnie znacznie szybciej w okresie postmenopauzalnym. Szczyt zachorowań przypada na koniec szóstej dekady życia (1 na 5 kobiet w tym wieku choruje na serce), przy czym 44% kobiet po przebytym zawale serca umiera w ciągu roku w porównaniu z 27% mężczyzn. Dlatego kardiolodzy rekomendują w tej grupie okresowe badania, które mogłyby uchwycić zmiany chorobowe układu krążenia we wczesnej fazie. Należą do nich: pomiar ciśnienia tętniczego krwi i badanie poziomu cholesterolu. W razie potrzeby lekarz może zlecić wykonanie elektrokardiogramu. W ramach profilaktyki eksperci zalecają przyjmowanie kwasu foliowego w ilości 400 mikrogramów dziennie, który znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.
Jak wykazują wyniki badań posiadanie czworonoga obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz poprawia samopoczucie, w szczególności osób, które doświadczają osamotnienia w starszym wieku.

Badanie w kierunku raka jelita grubego i odbytnicy

90% pacjentów, u których wykrywa się raka jelita grubego i odbytnicy przekroczyło 50-ty rok życia. Dlatego onkolodzy zalecają w tej grupie wiekowej badanie per rectum (przez odbytnicze) raz do roku po 50-tym roku życia, raz na pięć lat wziernikowanie odbytnicy i dolnego odcinka jelita grubego (rekto- i sigmoidoskopię) z towarzyszącym testem na krew utajoną w kale, a w razie potrzeby wziernikowanie całego jelita grubego (kolonoskopię) i biopsję (pobranie wycinka tkankowego i jego ocenę przez patologa)..

Badanie piersi i mammografia

W 70-tym roku życia u jednej na 14 kobiet rozwija się rak sutka, wśród kobiet po 80-tym roku życia odsetek ten zwiększa się i wynosi 1 na 10, dlatego w tej grupie również zaleca się coroczne badanie mammograficzne piersi połączone z comiesięczną samokontrolą.

Badanie ginekologiczne i cytologiczne szyjki macicy

Rak trzonu macicy jest częstym nowotworem w tej grupie wiekowej. Czasami komórki rakowe tych guzów mogą zostać wykryte w czasie badania cytologicznego. Przede wszystkim jednak należy zwracać uwagę na objawy kliniczne. Jeżeli nie wkroczyłaś w okres menopauzy do 52-go roku życia, masz nadwagę i nigdy nie byłaś w ciąży jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. We wczesnej fazie nowotworu charakterystycznym objawem są krwawienia postmenopauzalne z nierzadko towarzyszącymi dolegliowściami bólowymi. W tej grupie również wykrywa się 60% raków szyjki macicy, dlatego badanie ginekologiczne i cytologiczne zalecane jest w tej grupie raz do roku.
W tej grupie wiekowej rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia raka jajnika (ponad połowa chorych to kobiety, które przekroczyły 65-ty rok życia). Poza tym około 10% kobiet w tym wieku cierpi na nietrzymanie moczu, które jeśli zdiagnozowane wcześnie może być uleczalne.

Badanie słuchu

Utrata słuchu postępująca z wiekiem jest zjawiskiem fizjologicznym i chociaż nie ma metody, która mogłaby zatrzymać to zjawisko badanie słuchu pozwoli wykluczyć inne przyczyny jego utraty. W przypadku ubytku słuchu lekarz może zalecić noszenie aparatu słuchowego, który nie tylko usprawni słuch, ale również zniesie dyskomfort związany z jego ubytkiem. Badanie za pomocą tzw. audiometrii tonalnej polega na nadawaniu przez słuchawki droga powietrzna i kostną czystego tonu z audiometru o kalibrowanej głośności, pacjent zaś musi podać, kiedy słyszy sygnał. Na podstawie odpowiedzi pacjenta wykreśla się tzw. audiogram. Badanie takie wykonują otolaryngolodzy.

Badanie gęstości kości

W wieku pomiędzy 65-tym a 84-tym rokiem życia upadek powikłany złamaniami, a w szczególności złamaniem szyjki głowy kości udowej staje się pośrednią przyczyną zgonu. Zalecenia podobne jak w poprzedniej grupie wiekowej.

Oględziny skóry

W starszym wieku skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne, wysychanie, infekcje i urazy mechaniczne. Na dodatek z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, a w szczególności raka podstawno- i kolczystokomórkowego, dlatego też zaleca się coroczne dokładne badanie skóry.

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

4.19
z 43 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(20)
4
 
(17)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.19 z 43 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty