Antybiotyki nie zapobiegają chorobie serca

Antybiotyki nie zapobiegają chorobie serca

Antybiotyki przeciw Chlamydia pneumoniae, bakterii wykrytej w naczyniach wieńcowych wielu osób z chorobą wieńcową, nie zapobiegają rozwojowi choroby serca. Taki jest wynik badań przedstawionych na ostatnim kongresie European Society of Cardiology.

Bakteria Chlamydia pneumoniae (CP), jest odpowiedzialna za zapalenie płuc. Próbowano powiązać ją z miażdżycą, ponieważ wykryto jej obecność w płytkach miażdżycowych i dowiedziono, że zakażenie CP przyspiesza rozwój miażdżycy.

U wielu osób po zawale serca stwierdzono zakażenie CP, co sugerowało, że to właśnie infekcja bakterią powodowała stan zapalny i chorobę serca. Dlatego miano nadzieję, że zlikwidowanie zakażenia może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru.

W trakcie badań 4.000 osób z chorobą serca zostały podzielone na dwie grupy, z których pierwsza przyjmowała antybiotyk a grupa kontrolna placebo. Niestety okazało się, próba leczenia antybiotykiem nie dała pożądanych rezultatów. Po roku badań nie stwierdzono spadku stopnia śmiertelności i zawałów serca, w obu grupach wynosił 22%.

Wyniki badań bardzo zawiodły naukowców. Teoria zakażenia była wielce prawdopodobna, ponieważ ponad połowa osób z zawałem serca była zakażona Chlamydia pneumoniae, gdy tylko 5% próbek krwi zdrowych ludzi nosi ślady obecności tej bakterii.

Większość specjalistów zgodziła się, że trzeba się skoncentrować na sposobach leczenia o udowodnionej skuteczności, tj. leki obniżające poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Dla zdrowia serca bardzo ważny jest styl życia, a więc zaprzestanie palenia papierosów, wykonywanie ćwiczeń i dieta bogata w warzywa, owoce i ryby.

Ocena artykułu

4.4
z 50 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(34)
4
 
(8)
3
 
(3)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.4 z 50 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty