Andropauza

Andropauza
Spis treści
  1. Przyczyny andropauzy
  2. Niedobór testosteronu
  3. Leczenie hormonalne andopauzy

Andropauza nazywana również przekwitaniem męskim rozpoczyna się u panów po 55. roku życia. W okresie tym dochodzi do stopniowej niewydolności hormonalnej jąder, ujawniającej się pod postacią niedoboru męskich hormonów. Obniżający się ich poziom ma niekorzystny wpływ na szereg funkcji organizmu mężczyzny. Prowadzi do zaburzeń w sferze życia płciowego, zmniejszenia sprawności fizycznej, a w niektórych przypadkach do rozwoju osteoporozy.

Przyczyny andropauzy

Należy zaznaczyć, że spadek poziomu męskich hormonów u mężczyzn po 55 roku życia mężczyzny jest zjawiskiem fizjologicznym i wielu mężczyzn doskonale przystosowuje się do nowej sytuacji. Jednakże istnieje pewna grupa mężczyzn, którzy odczuwają szereg nieprzyjemnych dolegliwości w tym okresie.

Zaburzenia w czynności wewnątrzwydzielniczej jąder rzutują na funkcje całego organizmu lub poszczególne jego narządy. Podczas andropauzy poziom głównego hormonu męskiego testosteronu ulega stopniowemu obniżeniu. Testosteron jest najważniejszym hormonem wytwarzanym przez jądra odpowiedzialnym za rozwój drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych oraz wpływie na rozwój masy mięśniowej. Ponadto wzmaga popęd płciowy oraz sprawność seksualną mężczyzny. Znany jest również jego korzystny pobudzający wpływ na aktywność psychiczną i fizyczną.

Prawidłowe funkcjonowanie jąder oraz produkcja testosteronu jest uzależniona od prawidłowej czynności innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Podstawowe znaczenie mają substancje tzw gonadotropiny wydzielane przez przysadkę- folitropina (FSH) oraz lutropina(LH). Prawidłowa regulacja wydzielania testosteronu, FSH i LH ma podstawowe znaczenie dla czynności jąder.

Niedobór testosteronu

Zaburzenie tej regulacji może doprowadzić do niedoboru testosteronu. Okres andropauzy jest stanem kiedy w wyniku starzenia się organizmu dochodzi do fizjologicznego spadku funkcji hormonalnej jąder. Stopniowo narastający niedobór testosteronu prowadzi do pojawienia się osłabienia, zaburzeń koncentracji, kłopotów z pamięcią, spowolnienia reakcji. Niejednokrotnie stwierdza się zmienność nastrojów, niekiedy z tendencją do depresji. Według specjalistów- andrologów najwcześniej pojawiają się zaburzenia w sferze życia płciowego. Mężczyźni skarżą się na obniżenie popędu płciowego, pojawiają się niepełne wzwody, zaburzenia wytrysku a także zaburzenia w odczuwaniu orgazmu. Pojawia się obniżenie wydolności seksualnej. W niektórych przypadkach dochodzi do całkowitej impotencji.

Jak już wyżej zaznaczono niektórzy mężczyźni odczuwają słabszą wydajność psychofizyczną. Mężczyźni z tej grupy łatwiej się męczą, skarżą się na nieoczekiwane zlewne poty ( zwłaszcza nocne) oraz uderzenia gorąca do głowy. Wielu mężczyzn w tym okresie tyje. Jest to spowodowane zachwianiem stosunku testosteronu do estradiolu na korzyść tego drugiego w związku z czym pojawia się większa ilość tkanki tłuszczowej, której rozłożenia jest zbliżone do typu kobiecego. Umiejscawia się on więc w okolicach podbrzusza w okolicach piersi i na pośladkach. Wśród mężczyzn z w/w objawami jest grupa, u której dolegliwości są bardzo nasilone. Osoby takie powinny jak najszybciej zasięgnąć rady u lekarza- androloga lub urologa celem podjęcia właściwej kuracji.Najczęściej stosuje się leczenie hormonalne.

Leczenie hormonalne andopauzy

Mężczyźni, którzy zauważyli, że mają problemy z popędem płciowym często na własną rękę zażywają różne specyfiki, które według ich mniemania pozwolą im dłużej zachować aktywność seksualną. Jednakże specjaliści zajmujący się leczeniem tych dolegliwości ostrzegają, że w pewnych sytuacjach takie "specyfiki" mogą być groźne. Leki hormonalne mogą poprawić funkcje seksualne ale jednocześnie narasta ryzyko różnych nowotworów np raka gruczołu krokowego. W związku z tym mężczyźni przed podjęciem terapii powinni być zbadani przez lekarza, który przed podjęciem decyzji o terapii zleci wykonanie niezbędnych badań dodatkowych. W terapii stosuje się głównie preparaty testosteronu w postaci tabletek, plastrów przyklejanych na skórę oraz rzadziej wstrzyknięć domięśniowych

W trakcie kuracji należy regularnie zgłaszać się do kontroli lekarskiej aby skontrolować gruczoł krokowy. Stwierdzono bowiem, że preparaty testosteronu mogą prowadzić do łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Leczenie hormonalne ma korzystny wpływ na objawy andropauzy a także na rozwój osteoporozy i miażdżycy. Wyrównanie zaś niedoborów testosteronu prowadzi do spadku stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu frakcji LDL ( tzw "złego cholesterolu") przez co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i jej powikłań ( choroby niedokrwiennej serca i zawału serca oraz udarów mózgowych). Działa korzystnie na mózg (poprawia samopoczucie, sen) i stan układu mięśniowo- kostnego. Mężczyzna odczuwa większą satysfakcję z pożycia seksualnego.
Terapia hormonalna korzystnie wpływa na dolegliwości fizyczne i psychiczne oraz przyczynia się do przywrócenia sprawności seksualnej.Wyniki kuracji hormonalnej są zwykle zadowalające tak dla pacjenta jak i dla lekarza.

Ocena artykułu

4.59
z 107 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(71)
4
 
(32)
3
 
(1)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.59 z 107 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty