9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

W tym tygodniu kurczy się i niemal znika ogon na końcu kręgosłupa. W przeciwieństwie do tego, głowa twojego dziecka rośnie - jest całkiem duża w porównaniu z resztą ciała i jest ułożona na klatce piersiowej. Do tej pory twoje dziecko mierzy od 22 do 30 milimetrów i waży około 4 gramy.

Nadal rozwija się układ pokarmowy. Powstaje odbyt i wydłużają się jelita. Także wewnętrzne organy płciowe, jądra i jajniki, powstają w tym tygodniu.

Ponieważ rozwijają się mięśnie, twoje dziecko może już wykonywać pierwsze ruchy. Gdybyś zrobiła teraz USG, zobaczyłabyś niektóre z tych ruchów, jednak nie poczujesz ich jeszcze przez kilka tygodni.

Twoja ciąża

Przygotowując się do pierwszej wizyty u lekarza, spróbuj zgromadzić swoją dokumentację medyczną i przypomnieć sobie wszystko o swoim zdrowiu i chorobach. Czy cierpiałaś na jakieś przewlekłe choroby, alergie, czy miałaś operacje? Czy przyjmujesz obecnie jakieś leki? Czy wiesz o jakichś chorobach genetycznych, które występowały w twojej rodzinie. Czy twoje cykle menstruacyjne były regularne i czy byłaś już wcześniej w ciąży? Czy palisz papierosy lub pijesz alkohol? Czy gimnastykujesz się? O takie rzeczy zapyta cię twój lekarz, dobrze więc mieć te dane pod ręką.

Podobne teksty