7 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Twoje dziecko ma już od 5 do 13 milimetrów długości i waży 0.8 gramów. W tym tygodniu w miejscu połączenia blastocysty ze ścianą macicy powstaje pępowina, która zapewnia dziecku odżywienie i usuwa substancje szkodliwe. Postępuje rozwój układu pokarmowego i płuc.

Nie możesz się doczekać, by zobaczyć twarz twojego dziecka w dniu jego urodzenia? Musisz jeszcze uzbroić się w cierpliwość, ale już teraz twarz dziecka zaczyna nabierać kształtów. W tym tygodniu powstaje otwór jamy ustnej, miniaturowe nozdrza, zaczątki uszu oraz gromadzi się barwnik w tęczówkach oczu.

Marzysz o synku lub córeczce, z którymi będziesz grała w piłkę? Pączki kończyn górnych, które powstały w zeszłym tygodniu, są już podzielone na ramiona i rączki i wyglądają jak malutkie wiosła.

Twoja ciąża

Ciąża powoduje zmiany w szyjce macicy. W tym tygodniu w otworze zewnętrznym kanału szyjki macicy powstanie czop śluzowy, który zamknie macicę aby ją zabezpieczyć. Czop ten wypłynie przed porodem, gdy szyjka zacznie się rozwierać.

W tym tygodniu możesz odczuwać lekkie skurcze w dole brzucha oraz mieć plamienie, ponieważ zarodek implantuje się mocno w ścianie macicy. Niektóre kobiety mylą nawet to podkrwawianie z normalną miesiączką. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o ilości utraconej krwi oraz jeśli skurcze będą dość silne.

Podobne teksty