39 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Pępowina, która doprowadza z łożyska do płodu substancje odżywcze ma obecnie 50 centymetrów i 1,3 cm grubości. Ponieważ dziecko waży już około 3250 gramów i zajmuje całą przestrzeń w macicy, zwykle pępowina oplata się wokół niego.

Zniknęła już większość mazi płodowej oraz lanugo, które pokrywały dotąd skórę twojego dziecka. Twój organizm zaczął zaopatrywać płód w przeciwciała przenikające do niego przez łożysko. Pomogą one układowi immunologicznemu dziecka zwalczać infekcje przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Twoja ciąża

W tym tygodniu mogą pojawić się przedporodowe skurcze macicy które mogą być równie silne i bolesne jak skurcze porodowe. W przeciwieństwie do prawdziwych skurczów porodowych nie są one regularne i zanikają jeśli jesteś czymś zajęta.

Inny objaw porodu, pęknięcie pęcherza owodniowego, może mieć miejsce w każdej chwili. U niektórych kobiet wylewa się znaczna ilość wód płodowych, u innych jest to stałe niewielkie sączenie. Skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym jeśli stwierdzisz odpływanie wód płodowych lub poczujesz regularne skurcze macicy.

Podobne teksty